Home Energy conservation Wisconsin Conservation Voters: Endorsements Announced for April 2022 Election

Wisconsin Conservation Voters: Endorsements Announced for April 2022 Election

0

MADISON – Wisconsin Conservation Voters is proud to announce its first wave of support for the April 2022 election.

“This is the largest slate of nominees we have ever approved,” said executive director Kerry Schumann. “These nominees are conservation champions and leaders in their communities. They run strong campaigns that share our values: clean water, clean air, accessible public lands, fair and safe democracy, and the pursuit of clean energy.

The fight for our environment and our democracy starts at the local level, so that’s where we have invested. These candidates give us hope for a better Wisconsin – and once elected, they will fight for it. We are proud to endorse this latest slate of candidates who will fight for a brighter, cleaner and fairer Wisconsin.

Each of these approved candidates is carefully reviewed by staff, the Board of Directors and the people who call these communities home.

Wisconsin Conservation Voters endorses the following candidates:

  • Tristan Kendrick, Brown County Council District 1
  • Rachel Maes, Brown County Council District 2
  • Amanda Chu, Brown County Council District 3
  • Noah Reif, Brown County Council District 4
  • Liv Miller, Brown County Council District 5
  • Kathy Lefebvre, Brown County Council District 6
  • Tom Friberg, Brown County Council District 7
  • Megan Borchardt, Brown County Council District 8
  • Megan Fuller, Brown County Council District 15
  • Kenneth Mika, Brown County Council District 22
  • Barbara Dorff, Green Bay District 1 City Council
  • Jim Hutchison, Green Bay City Council District 2
  • Lynn Gerlach, Green Bay City Council District 3
  • Aron Obrecht, Green Bay City Council District 6
  • Randy Scannell, Green Bay City Council District 7
  • Green Bay Area Public School Board Trustee Bryan Milz
  • Pamela Gantz, De Pere District 2 City Council
  • Tom Karban, Marinette Town Council Member
  • Roberta Filicky-Peneski, Sheboygan City Council District 2
  • Zachary Rust, Sheboygan City Council District 8
  • Andre Walton, Sheboygan City Council District 10
  • Israel Del Toro, Appleton City Council District 4
  • Denise Fenton, Appleton City Council, District 6
  • Nate Wolff, Appleton City Council District 12
  • Austin Hammond, Menasha City Council District 4
  • Kristen Sandvick, Neenah City Council District 1
  • Kelly Fahrenkrug, Winnebago County Council District 7
  • Andy Buck, Winnebago County Council District 24
  • Portage County Executive Eric Olson
  • Vinnie Miresse, Portage County Council District 1
  • Lionel Weaver, Portage County Council District 3
  • Shaun Przbylski, Portage County Council District 6
  • Joan Honl, Portage County Council District 8
  • Andrew Rockman, Portage County Council District 9
  • Bob Gifford, Portage County Council District 10
  • Edward Morganroth Jr., Portage County Council District 14
  • Lee Lukaszewicz, Portage County Council District 15
  • Mike Olson, Portage County Council District 16
  • Suzanne Oehlke, Portage County Council District 17
  • Amberle Schwartz, Portage County Council District 19
  • Greg Hakala, Portage County Council District 20
  • Ray Resser, Portage County Council District 25
  • Thomas Leek, Stevens Point Town Council, District 8
  • Emily Voight, Calumet County Council District 1
  • Alicia Halvensleben, Waukesha City Council District 11
  • Patricia Stone, Wauwautosa City Council District 3
  • David Lewis, Wauwautosa City Council District 4
  • Joe Phillips, Wauwautosa City Council District 6
  • Eric Couto, Administrator of the Village of Shorewood
  • Alyssa Williams, Kenosha County Council District 8
  • John Franco, Kenosha County Council District 13
  • LaVerne Jaros, Kenosha County Council District 16
  • Kim Lewis, Kenosha County Council District 23
  • Tom Rukowski, Racine County Council District 3
  • Christian De Jung, District 15 of the Racine County Council
  • Kevin Leavy, Beloit At-Large City Council
  • Genia Stevens, Beloit At-Large City Council
  • Markese Terrell, Beloit At-Large City Council
  • Nick Metz, Lafayette County Council District 3
  • Kriss Marion, Lafayette County Council District 8
  • Sue Nelson, Green County Council District 10
  • Erica Roth, Green County Council District 24
  • Todd Larson, Green County Council District 25
  • Tracy Littlejohn, La Crosse County Council District 2
  • David Pierce, La Crosse County Council District 3
  • Maureen Freedland, La Crosse County Council District 4
  • Grant Mathu, La Crosse County Council District 5
  • Sharon Hampson, La Crosse County Council District 7
  • Dawn Wacek, La Crosse County Council District 9
  • Kim Cable, La Crosse County Council District 10
  • Monica Kruse, La Crosse County Council District 15
  • Rick Cornforth, La Crosse County Council District 19
  • Steve Doyle, La Crosse County Council District 20
  • Vicki Burke, La Crosse County Council District 21
  • Pam Viner, La Crosse County Council District 22
  • Kristie Tweed, La Crosse County Council District 24
  • Troy Gunderson, La Crosse County Council District 26
  • Karen Keil, La Crosse County Council District 28
  • Dillon Mader, La Crosse County Council District 30
  • Todd Meyer, Eau Claire County Council District 1
  • Joe Knight, Eau Claire County Council District 3
  • Kevin Stelljes, Eau Claire County Council District 8
  • Donald Mowry, Eau Claire County Council District 9
  • Nancy Coffey, Eau Claire County Council District 10
  • Nathan Otto, Eau Claire County Council District 11
  • David Lehmkuhl, Eau Claire County Council District 12
  • Judy Gatlin, Eau Claire County Council District 14
  • Nick Smiar, Eau Claire County Council District 15
  • David Hirsch, Eau Claire County Council District 16
  • Thomas Vue, Eau Claire County Council District 17
  • James Dunning, Eau Claire County Council District 18
  • Jerry Wilkie, Eau Claire County Council District 19
  • Nathan Anderson, Eau Claire County Council District 20
  • Robin Leary, Eau Claire County Council District 23
  • Heather DeLuka, Eau Claire County Council District 24
  • Tami Schraufnagel, Eau Claire County Council District 26
  • Missy Christopherson, Eau Claire County Council District 29
  • Kate Beaton, Eau Claire City Council
  • Joshua Miller, Eau Claire City Council
  • Larry Mboga, Municipal Council of Eau Claire
  • Charlie Johnson, Eau Claire City Council
  • Tim Nordin, member of the Eau Claire area school district council
  • Stephanie Farrar, member of the Eau Claire area school district council
  • Marquell Johnson, member of the Eau Claire area school district council
  • Mike Rust, Polk County Council District 6
  • John Bratt, Polk County Council District 14
  • Luke Diaz, Mayor of the City of Verona

“More than any other election, local races shape our neighborhoods and impact our daily lives,” said Seth Hoffmeister, assistant manager. “They have become increasingly important in conservation and democracy work. Wisconsin Conservation Voters demonstrated that local governments are on the front lines of protecting our democracy and can take important and tangible climate action, from tackling pollution to transitioning to clean energy.

To view our full list of approved candidates and election updates, click here.